Využívání léčivých bylin v lidovém léčitelství má dlouhou a bohatou historii. Bylo budováno po tisíce let a předpokládá se, že již v roce 2700 př. n. l. jej využíval císař Chin Nong v Číně a analýza pylu z hrobu v Iráku naznačuje aktivní využívání léčivých rostlin asi před 60 000 lety. Poznatky o využití léčivých rostlin se postupně rozšířily zejména do Indie, Mezopotámie, Persie, Egypta a přes Řecko do celé Evropy.
Medicínsky významné byliny v dnešní době velmi přispěly k lékařské praxi a poskytují některé z našich nejcennějších léků. Příkladem může být vrba bílá, která obsahuje, mimo jiné, účinné látky salicin. Extrakty z kůry vrby bílé jsou využívány pro stavy spojené se záněty, horečkami, bolestmi kloubů, hlavy, osteoartrózy, atd. Historicky je kůra vrby bílé ve Středomoří využívána více než 2 000 let. Salicin je pak chemicky příbuzný se synteticky vyráběnou kyselinou acetylsalicylovou známou spíše pod názvem aspirin.
Stále vzrůstá zájem o nalezení nových a přírodních látek, především rostlinných derivátů, které by zlepšovaly biologické funkce a zvyšovaly zdraví. Studie prováděné na koních ukázaly přínos bylin u několika zdravotních poruch, například u dušnosti, alergické dermatitidy, zánětů kloubů a podobně.
Zdroj:
Jones FA. 1996. Herbs–useful plants: Their role in history and today. European journal of gastroenterology & hepatology. 8:1227-1231
Bergero D, Valle E. 2006. A critical analysis on the use of herbs and herbal extracts in feeding sport horses. Pferdeheilkunde 22:550-557
Walkenhorst M. 2015. Medicinal plants for animals – a current therapeutic option with long tradition. (ENUTRACO) 2015
Shara M, Stohs SJ. 2015. Efficacy and safety of white willow bark (Salix alba) extracts. Phytotherapy Research 29:1112-1116.
Chase K. 2011. Literature Review: Risks and Pitfalls of Herbs in Sporting Horses. Journal of integrative veterinary therapies. 2:34 – 43.